Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Egyszer volt, hol nem volt . . . Folytatás : Egyszer lesz, hol, nem lesz. . . ? I.

Bencsik JózsefMa már világszerte elismert kutatási tanulmányok szerint, a környezetrombolás, katasztrofális méreteket öltött. Na persze, abban méhek pusztulása, a méhészek vesztesége is,így! Az elsődleges okozók között jelzett, az ipari mezőgazdaságban alkalmazott szerek, általános, és tömeges, romboló, hatása vállt bizonyossá. Következés képpen, ésszerű törekvésnek számítható, ezen szerek alkalmazásának megállítása, legalábbis csökkentése, szabályozása, Az alábbi elgondolás, pontosan ebben ez irányban igyekszik egy önműködő megoldást ajánlani, és azt mielőbb, a gyakorlatba vinni.
Az ajánlat, mint egy kiindulási gondolat, egy gyakorlati elképzelés. Mint olyan, közel se tökéletes, közel se végleges. Annál inkább kritikára, kiegészítésre, módosításra, majd mielőbbi beindításra vár. Megvalósulása, biztató remény a környezetrombolás, a méhpusztulás gyökeres csökkentésére. Az ajánlat, benne az eljárás biztosítaná a méhész jövedelmét, egyben a jövőjét. Ez pedig, túl a környezet védelmén, már magában véve is érdemlegesnek mutatkozik a méhészeknek ! A károsult méhészek sokasága, már tapasztalatból ismeri az elszenvedett nehézségeket. Közülük egyesek már végleg kiestek mesterség gyakorlásából, mások, pontosan ilyen utakon sínylődnek. Ugyanakkor, egyre többen azok, akikre ilyen, sors vár. A környezet fokozódó rombolásával, katasztrofális jövő vár, nem csak a méhészekre hanem az ország lakóira is, amennyiben, senki nem tesz semmit, az összeomlást okozók elkerülésére, kizárására,
A gyakorlatban, a méhész, a mai szokások szerint, a vándorlás végrehajtása előtt látogatást tesz a helyszínen. A repce,. . . napraforgó,. . . tábla két nap múlva teljes virágzása várható. Ezzel a látogatással még nem tudja meg, mikor, milyen szerrel, hány alkalommal, a nap, az éjszaka melyik órájában volt a növényzet kezelve. Nem tudja milyen kellemetlen meglepetés, mérgezés, betegség, halál, várhat ott a méheire! Honnan tudná, miből tudná? Megkérdezte a termelőt? Ez a kérdés valóban életbevágóan lényeges. Annál is inkább, hiszen egyes, pusztító kezelés pontosan, közvetlen, a vándorlás napja előtt, akár az előző éjszaka folyamán történhetett;
Letelepedik akkor, a 180 kaptárral, azok egymás hegyén hátán. Mások is jönnek oda, akár többen is, több és több kaptárral. Ők is, pontosan semmit se tudnak a virágba borult területen alkalmazott szerkezelésekről, de még talán, egymásról se. Így járnak el sok esetben, gyanútlanul, évente, 4-5, több, kevesebb alkalommal. Végül is majd az évad végén, legjobb esetben , többen közülük, csak mérgelődik, mert az évi hozam messze a tavalyinak. A szaklapokból értesülhet: rossz volt az időjárás nagy a varroa szaporulat, olvashatja szomorúan. Ez mind, de ez még nem elég! A tél folyamán kipusztult a családjai 30 %-ban, egy másik 30-% pedig teljesen lerongyolódott, hordásképtelen. Kinek a hibájából, hát a sajátjából is? Legalábbis, a Syngenta, a Bayer . . . még gyártó trösztök szerint így! Nem kellett volna veszélyes területekre vándorolni! Míg, a nagyipari, a gondatlan mezőgazdász, olyan szereket, alkalmaz amelyek kereskedelmi forgalomban talál. Csak éppen, előfordulhat, nem tartja be, még a használati utasításokat se. De talál a gazdász a szergyártóknál, olyan tömeges mértékben környezetromboló szereket és módszereket is mint a csávázás. A talajba juttatott halálos mérgek, most már, okoznak, nem csak a rovarokra, hanem a vadakra, halakra madarakra, környezetben élő állatokra, tényleges és halálos veszélyeket, de nemcsak, okoznak azok, a “kétlábú emlősökre” is. A hagyományos DDT -nél több mint 5 ezerszeresen hatásosabb mérgek a maga a gazdász által talajba juttatva. De jut abból hatalmas méregből a talaj felszínére is, miközben a szél azt messze széthordja környezetben. Míg a csávázott, rendkívül törékeny (GMO) magvak a föld alá kerülve elveszítik a rájuk tapadt méregmennyiség nagy részét. Másnap, de , előbb utóbb jön egy esőzés. Majd a talajvízbe szivárogva most már megtalálhatók lesznek ezen “szuper” mérgek a patakokban, a környezet állatvilágának ivóvízében. Így az akár a gazdálkodó ,és a környék lakosságának ivóvízébe, no persze a méhek ivóvízében is, könnyen és természetesen belekerülhet. Nemhiába, tömegesen halálos veszélybe kerülnek a természetben élő vadak, madarak, vízben a halak és nem utolsó sorban a méhek. Ezen megállapítások ma már tagadhatatlan tények!
Ugyanakkor, hogyan, és honnan tudna a vándorméhész pontos, időszerű, értesülésekhez jutni, milyen a valóságos szerkezelési a helyzet a vándortelepen? Talán elég lenne telefonálni a mezőgazdászhoz ? Az viszont nem köteles mindent pontosítva bevallani, végül is azt mond, amit akar! Vajon elképzelhető-e olyan gyakorlat amely segítségével megszünnének , a bizonytalanságok, a mérgezési veszélyek? Hogyan?
E kérdésre válasz: egy ténylegesen megvalósítható elgondolás, ajánlat, az alábbiakban.
Tegyük fel, hogy:
1. az Interneten az értesülések közvetítési lehetősége, még nem teljesen valósult meg országszerte. Ezen hiányhelyzet azonban, pontosan, a tervezet megvalósulásával, gyökeresen, és folyamatosan, máris megváltozhat. Minden mezőgazdasági termelő, és minden méhész, és minden település községháza, előbb, utóbb, fölszerelve, internetes értesülésközvetítővel a közeljövőben. Ma ugyan még nem így, de az ajánlott eljárások beindulásával, több mint reményteljes, valóságos alkalom kínálkozik, a megvalósulására.

Tudni érdemes , hogy az ajánlott tervek elfogadásával, a hiányzó értesülés közvetítő eszközök pénzelése, minden nehézség nélkül , tökéletesen megvalósítható. Történhet az éppen, és pontosan a veszélyes szerek dániai módon történő alapos megadóztatás, bevételével pl. a csávázott magvak hatalmas megadóztatásával . Az ilyen eljárás azután, gondolkodásra, számolgatásra készteti a gazdálkodót: megéri –e, a magasan adóval megemelt árakat fizetni. Meggondolja magát még akkor is ha a környezetrombolás és benne a méhek pusztulása neki nem gond. Holott elvégre is, szükség van a méhekre, a virágok megtermékenyítésére, magasabb hozam érdekében. Ily módon a megadóztatás valóságos ösztökélés lehet, más, olcsóbb, veszélymentes eljárás keresésére. Következés képpen , csökkenne, megszűnne a méhek pusztulása, megszűnne a méhészek és az ágazati elfoglaltságok aggodalma. Ugyanakkor, növekedne a gazda termékhozama, a méhek által történő a beporzási megtermékenyítés folytán .
Az első adózási évben szerzett gyakorlati eredmények, évről évre formálódnának, a szerek károsító minősége, alkalmazási mennyisége, megadózási szint. Feltehető, hogy országban forgalomba hozott szerek, a csávázott vetőmagok tömege és minőségé ismeretes . Ezekre beütemezett kivetett várható adóterhek is kiszámíthatók. Legyenek azok máris olyan magasak, hogy gondolkodóba ejtsék azon gazdászokat is akiket a környezetrombolási veszély ugyan hidegen hagy, de azért náluk is pénz beszél!

Mármost, az ajánlott elgondolás szerint legyen a méreg adókból befutott összeg a méhek és a méhészet védelmére, nem utolsó sorban pedig a kárt szenvedett méhészek támogatására, kártérítésére rendeltetve , na és persze fölhasználva. Elvégre is a méreggyártók és alkalmazók hibájából került sor a környezet rombolása a méhek pusztítására ? No lám, nem de IRET (Igazságos, Részarányos, Ésszerű, Törtető) lenne így eljárni?

Márpedig, a becslések szerint, az utóbbi években a méhészek, közel 30% -a (5000 méhész?) a kárt szenvedett méhészek száma az országban. Részükre, úgy mint a jövendő károsultak, részére ezen írásokba foglalt elgondolások megvalósítása egyben érdekvédelem is. Lehet ezen írás, egyben felhívás, a kárt szenvedett és a jövendő károsult méhészekhez: gondolják meg, és támogassák ezen írásba foglalt eljárási ajánlatot, vállaljanak cselekvő szerepet, egy jelképes, “Nemegyedül”mozgalmi eljárásban? Elsődleges, szükséges működési feltételnek mutatkozna, egy úgynevezett www.nemegyedul.hu honlap megalapítása, nélkülözhetetlenen eszköz az értesülések, továbbítása, forgalmára. Motor a hajóban !
Sajnos még nem így a messze földek, vármegyék kisebb községházán, nincs mindenütt internet. De egy szükségmegoldás is készen áll, az átmeneti időszak áthidalására. Mindamellett, idevonatkozó adórendelet dátumától, bankhitelek segítségével, akár azonnal is, beindulhat a szükséges berendezések beszerzése , legyen az bárhol az országban. Ezen adórendelettel egy időben, azzal együtt ugyancsak szigorú rendelet a mezőgazdászok kötelezettségére: letétbe helyezni a szerkezelési terveket az illetékes községházán, avagy annak honlapján, úgy mint a “Nemegyedül” honlapon! Egyben jelezni azok végrehajtásának várható időpontját, legyen az akár a veteményezés befejeztével.

2. Egy gyakorlati példa :
A méhész, a vándorlása helyszínére érkezve, szemügyre veszi a röpterület, a virágzás kibontakozását, a kaptárok elhelyezési körülményeit. Majd virágzásba induló repcetábla peremén, az útszélen, kötelezően fölállított hirdető oszlopon, éppen egy rendelet szerint kifüggesztett értesítést talál:

“Naprakész szerkezelési pontosítások a községházán, úgymint a www.nemegyedul.hu honlapon! esetenként , a községháza honlapján (pl: www.csajagarocsege.hu!!) + helyrajzi, azonosító szám!

Ilyen értesüléseket, természetesen a mezőgazdász időben, és kötelezően!, megküldte, úgy a községháza honlapjára, hiány esetén és esetenként postán, úgymint, kötelezően megküldi a “Nemegyedül”, internetes honlapnak is . Így jár el máris, amikor elkészítette a szerkezelési pontosított terveket, legyen az, akár a veteményezés után, legkésőbb a virágzás beindulása előtt. Esetenként, kiegészíti, az időközben a szükségesnek bizonyult kezelési eljárásokkal, az alkalmazási dátumuk pontosításával . Ily módon, most már ugyancsak a “Nemegyedül” méhész mozgalom , www.nemegyedul.hu honlapján is, megtalálhatók lennének a Csajagarocsege és körzetére vonatkozó helyi, szerkezelési értesülések. De nemcsak ! Egyik, nagy előnye ezen eljárásnak, pontosan és többek között, hogy ott, megtalálhatók lennének, mindazon szerkezelési adatok is, amelyek időközben az oda, országszerte beérkeztek az év folyamán, legyen akár, már a veteményezések befejeztével. A helyzet közel se hasztalan, hiszen a “Nemegyedül “ mozgalom és honlapja, országos jellegű. Később, lehet, miért ne, több is, akár, nemzetközi kiterjedésű! (Már vannak rá elgondolások is!)

Jelen esetben, például, amikor a vándorló méhész, a beküldött értesülések tanulmányozása alapján, úgy érzi érdemleges, legalábbis, veszélymentes oda vándorolnia, akkor a képernyőn megnézi vannak e már mások föliratkozva, és hány kaptárral. Majd a helyszín zsúfoltsága, kaptár/m² szabályzat alapján föliratkozik, vagy nem az illetékes községházán, a szükséges hivatalos igazolásokkal. Egyben bejelenti vándorlását a “Nemegyedül” honlapon.

Lehet, hogy a mezőgazdász, mégis vonakodna kezelési értesülésekkel szolgálni a községházán, úgy mint a “Nemegyedül honlapon”. Ilyen hozzáállás nem csak büntető bírsággal járna, egyben bizonyítaná : a környezetrombolás, abban a méhek pusztítása nem tartozik a gazda gondjai közé, bármennyire is, legyen az közérdek!
Ily módon most már, nem csak egy környezetvédelmi eljárás valósulna meg, hanem a vándorló méhész, pontos értesülésekhez juthat a honlapján, úgy mint a községházán! Valóságos “orvosi leletet” talál, a területen alkalmazott szerekről , kezdve a veteményezéstől. Tartalmazza nem csak a vetőmag azonosítását, GMO tulajdonságát a, csávázást, . . . műtrágyázást, és mindazokat a kezeléseket, amelyekkel kényeztetett növényt érte, legyenek azok éjszakai, pillanatnyi permetezések, a dátumok, időpontok jelzésével, előjelzésével. A gazdának, sincs szüksége megjelenni a községházán, hiszen a termelési adatait megküldheti akár postán, közvetlen a hivatalnak, avagy a honlapjának, de kötelezően megküldi a “Nemegyedül” méhészmozgalom honlapjának is. Valójában, a községháza eljárásaival járó költségek is ugyancsak fedezve “a méreg-adókból” (lásd egy további leírásban!)! Ilyen eljárással költség, és idő megtakarításhoz, biztonsághoz jut, a tudakozó vándorméhész, ugyanakkor, biztosítja , a méhcsaládjai, egészségét, életét. Mi több, valószínűsíti a várható hozamot is. Nyomatékosabb biztosítás kedvéért, a vándorlás napján, a méhész leszakít, a virágzó növényekről, egy, egy, levelet, megannyi virágot, 3-3 példányban. Ezeket borítékba teszi, közülük, egyet megtart, egy másikat elküld, ideiglenes tárolásra a községházára, pontos azonosítással, egyet pedig a mezőgazdásznak, térítvényes aláírással. Mint kezelési bizonyítékok, vádaskodás esetén!
Az ajánlott eljárás gyakorlati előnyei, ezen sorokban, még közel sincs, kitárva! Számos, más jelentős, méhészeti, és környezetvédelmi előnyök, jelzése a folytatásban!

Máris hasznos lenne az elgondolást közhírré tenni, megvitatni, bírálni, javítani, építeni,. Ugyanakkor elismerés, és dicséret, a www.europaimehesz.atw.hu , honlapnak, amely, mint mindig, ezúttal is, ilyen elgondolásokkal, írásokkal, egyedül, merészkedik kiállni. Terjesszük az elgondolást, a természet, és a környezetvédelmi társulatokban, szakkörökben, intézményekben, hivatalokban, úgymint a közvélemény és politikai tájékoztatási körökben!

Legyünk sokan “Nemegyedül”, gondolkozzunk nem egyedül! Egyszer lesz, hol nem lesz.?
Folytatás következik !

joseph.bencsik@free.fr Lyon 2015 február

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.04 másodperc