Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Egy szakadékba zuhanás?

Bencsik József
Egy előre várható, valódi világtörténelmi jelentőségű katasztrófa esetről van szó. Mintha, sokan, és nem csak nálunk, máshol is, veszélyes « szakadékok » szélén járnánk, öntudatlanul, mert ott élünk. Így az különösen azoknak akik a természet ölén élnek. De talán nem is tudjuk, milyen veszélyben élünk, hogyan zuhanunk a szakadékba, a pusztulásba! Egy ilyen valódi, várható (bal)eset máris folyamatban, de föl se figyelünk a veszélyre. Maga a veszély, vagyis a « szakadékba » zuhanás, a kipusztulás veszélye, akár figyelmet se érdemelne, pedig, ugyanakkor tanulságosnak ígérkezne fölfigyelni arra. Így tűnik az, de nem csak azoknak akik a természet ölén vagyis a « szakadék » szélén, faluhelyen élnek, de azoknak is, akik, városokban laknak !
Most éppen, történik egy jellegzetes eset, megfigyelhető módon, francia földön, egy több mint ezer éves kis faluban Jarnioux-ban (F69640). Hires Baujolais szőlő vidéken, ahol a régi világban szinte csakis bortermelésből élt az akkori falubeli néhány száz főből álló népesség. A híres bortermelés ugyan szinte teles mértékben ma is folyik ugyanazon területen! De ősidők óta szőlészettel foglalkozó lakosságnak már csak alig néhány százaléka, (10% ?) foglalkozik, ugyanazon szőlő terület megművelésével. No persze, már nincsenek működésben régi istállók, lovakkal, tehenekkel. A termelés ma korszerűen folyik. Többek között a szőlő sorközök megművelését, legutóbb már nem ló húzta, munkás vezette, ekekapával végzik el, mint régen, hanem ezt a munkát, már egy korábbi időben traktorra bízták ! Majd, ma pedig, néhány év óta ez utóbbira se lett szükség. A szőlész gazda most már nem ekekapával gaztalanít, hanem gyomirtó permetezést alkalmaz. Óriási munkaerő takarékosság ! Nem hibába alaposan lecsökkent a munkaerő szükséglet ; Ugyanakkor, jelentősen megnövekedett a szőlő hozam jövedelme. Kell-e ilyen hasznos helyzetnél jobbat kívánni ?
Mindenki elégedett ! De a hátrányokkal, veszélyekkel gyakorlatilag szinte senki nem törődik ! Így ez ma is. Rövidesen, óriási nemzetközi vegyszer trösztök igen hatásos gaznövényt pusztító különböző vegyszereket ajánlottak. Így az ma is, tessék, lehet a szőlő földet könnyen megszabadítani a gaznövényektől, egyszerű szeres kezeléssel, permetezéssel ! Ily módon, csábító hirdetésekkel a vegyszerigény megnövekedett, a haszon is, a permetszerek gyártóinak, úgy mint a szőlészgazdának ! Az esetleges káros következmények akkor senkit nem érdekelt! Vagyis a környezethatás, legyen az romboló, egészségre veszélyes az már se a vegyszergyártók, se az alkalmazók gondja ! Miközben a bortermelők örültek a gaztalanító fáradságos munka kiküszöbölésének és az abból származó többlet jövedelemnek. Náluk úgy mint a szergyártóknál, a káros következmények lényegtelenek !
A Jarnioux nevű falu, ahol még ma is szívesen méhészkednék, egy dombos vidék szélén fekszik. A bortermelése már közvetlen a faluban is, az ezer éves fo-uri kastély körül is, azóta is szokásban. De kiterjed az a távolabbi határba is a magasabb dombok között is. Onnan egy kicsit magasabbról, ered egy kisebb patakocska, amelyben télen, nyáron, folydogálnak a közeli forrásvizek, no persze esővizek is, majd, folyik az patakban, keresztül a falu közepén is.
Akkor 1969 évben, a falu szinte közepén megvásároltuk egy elhunyt öreg, szőlész, gyermek nélküli házaspár ugyancsak öreg, részben 800 éves családi házát. Az emeleten a lakás már folyóvízzel, vízcsappal, világítási villanyhálózattal plafonra szabadon függesztett öreg villanydróthálózattal, kandalló fűtéssel. A földszinten kis istálló, egy tehénnek, egy lónak, egy szamárnak, kicsiny gazdasági részek, présház, borpince, szénapadlás, munkásszoba. . . konyhakert (1800 m2) az aljában a csendes patakocska télen nyáron tiszta folyó forrásvízzel, benne halacskák, a parton vadkacsák és szokásos vízben élő állatok. Kezdő építészmérnöki fizetésemmel 2-3 gyerekkel, álmodni se mertem szebbet jobbat ! Majd 1970 -ben, amikor barátunk R. Pista bácsi nyugdíjba vonult, rám bízta a maradék négy kaptárját, méhész szerszámait. Lett is azokból néhány év alatt 30-40 méhcsalád, bele is szerettem a méhészetbe ! Minden remekül működött a kertben, úgy mint a méhesemben. Nem véletlenül hiszen magam is faluhelyen születtem, nevelkedtem (Mezőkövesd).
Míg , 2016-17 közötti ősz folyamán egyik napról a másikra kipusztultak a kaptárjaim, 90% ban (Lásd a beszámolóim !) No persze nem ok nélkül. A környezetben nem csak egyedül így, de sokan mások a méhészek között. Szakvélemények szerint a katasztrófa okai a mezőgazdasági mérgezésekkel magyarázható. Minden esetre nem véletlenül történhetett ! Valóban a szőlész gazdák rendszeresen permeteznek az évad folyamán. Így az, de méhmérgezéséről soha nem hallottam a faluban. Nem véletlen hiszen a méhek nem járnak a szőlővirágokra, ott nincs mit gyűjteni. Nos akkor hogyan történhetett mégis olyan súlyos méhmérgezés ami kipusztította 90 % ban a kaptárokat, de nemcsak nálam ? A hivatalos méhegészségügyi felügyelők se voltak képesek elfogadható, pontos magyarázattal szolgálni.
Mint Lyon-i lakos, a gyermekeim (5) mind Lyon-ban jártak iskolába. De jó idő esetén kijöttek velem a tanyára hétvégén és az iskolaszünetekben. Az utunk persze a szőlőterületek között fejeződött be. Jutott bőven alkalom is, látni hogy mit dolgoznak a szőlészek. Korábban lovas vonattal, később traktorral húzták az ekekapát gaztalanítás végett. De az utóbbi időkben már csak a szőlőmunkás volt látható a szőlő sorok között. Hátán a permetezővel amint ezúttal éppen nem a szőlőt hanem a földet permetezte, vagyis gaztalanított! Az egyéni permetezőjével be tudott hatolni a szőlőtőkék közé is. De nagyon rövid idő múltán már az ilyen kezelést traktorok végezték, egyszerre több soron.
De nemsokára, más, komoly bajok is adódtak. A dombos területeken nagyobb esőzések, viharok esetén, a meredekebb szőlő sorokban, a gazdagabb, gaznövények gyökérzete híján, már sikeresen és könnyen kimosta az eső, a termő talajt is ! No persze kimosta a többszörösen, akár a friss permetezést is ! Az így, vastagon ömledező víz előbb utóbb megtalálta a kivezető utat, lefolyt, és belekerült a falu közepén folydogáló patakocskába is. A 10-15 cm átlagos víz magasság ilyenkor, nagyobb vihar esetén akár 2 méteres lett. No persze tele vastagon mindenféle hordalékokkal, kimosott talajjal, azon számos permetmérgekkel, gyomirtókkal. Azok persze nagy mennyiségben szétterültek a patak mindkét oldalán ! Így az, a patak forrástól egészen a Rhone folyóig, majd, akár a Földközi-tengerig ? Jusson a tengeri halaknak is a kimosott permetléből ! Ez idő alatt, jelentősen megkönnyebbült a szőlészeti munka, na és persze, így élnek boldogan, a bor gazdák ! Miközben kibontakozott a szerek gyártása is így. De lehet-e vádaskodni a szergyártók ellen, amikor, végül is, ők, nem de, csakis éppen meggazdagodni akartak, ami viszont sikerült is ? Világméretű vállalkozások, vegyszergyártó trösztök születtek ! Senkinek nem volt gond a környezet mérgezése, bioegyensúly fölborulása ! Majd, így végül is, házasságot kötött a szőlészet, a mérgeket gyártó trösztökkel ! Nemhiába, került fölborulás veszélyébe, a környezeti élet- bioegyensúlya is ! Akkor a veszély láttán, kineveztek itt, egy híres természetvédőt, Mr Nicola Hulot-t, Környezetvédelmi Miniszternek. De alig két év után lemondott a híres Miniszter úr, miután a lobby nyomások folytán, nem sikerült neki hatásos környezetvédő szakintézkedéseket foganatosítania, és a sikertelenségét, őszintén bevallva, lemondott !
Eredmények röviden : Először kipusztultak a méheim 90 % ban 2016-17 évben ! Most meg, a továbbiakban, már nincs konyhakertem se, a patak partján ! Ma, 2019 tavaszán, már több mint káros a patakvízzel locsolni a kertekben ! No persze nem vagyok egyedül ilyen helyzetben a faluban. No persze ez még szinte semmi az országos viszonylatokhoz képest ! Ha, ma még sikerül ilyen katasztrófákat túlélni, senki se tud biztosítani arról, meddig fog az így menni ? Avagy itt a vég, már zuhanunk a szakadékba ? Míg a magamfajta elégedetlenkedő « kutya,. . . ugat, és a karaván halad » ez idő alatt, a parton élő öntudatlanok rohannak a végzetes szakadékba ! Vajon, így ez Magyarországon is?
Joseph.bencsik@free.fr Lyon, 2019 szep. Leközölhető, Magyarosító ékezetek Ildikó Nedeczky

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.04 másodperc