Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Gondolom, hogy Magyarországon is, koronavírus zárlat szabadság uralkodik ! Szerencsére nem így az Interneten !

Bencsik JózsefBencsik József

Gondolom, hogy Magyarországon is, koronavírus zárlat szabadság uralkodik ! Szerencsére nem így az Interneten !
Az utóbbi atka csapdázási kísérleteim folytán egy rendkívüli hatásosnak ígérkező megoldásra bukkantam. De az EU honlapon megjelenő magyar nyelvű ez irányú írásaim következtében ezidáig semminemű megnyilvánulást, visszahatást nem kaptam azon kívül hogy átlag közel 100- an el is olvasták.
Ezúttal a magyar visszahatás hijján, egy a legújabb « korszakalkotó « megoldásomat már franciául is megfogalmaztam, el is küldtem a Márton fiamnak a Nottingham- i műszaki egyetemre. Lelkes visszahatást kaptam. Angol, de francia nyelven is folytatódni fog az úgy. Az írás első oldala francia nyelven röviden kivonatosan mellékelve :
Atkamentes kaptár !
Röviden, a mellékelt szöveg magyarázata :
Hogyan mentesíteni a méheinket az atkáktól még mielőtt azok a méhek hátán, a kaptárba érkeznének ? Lehetséges lenne azt elérni modern, szeres kezelés nélkül atkátlanítani lehetne ? Korszakalkotó eljárás ? Másképpen fogalmazva, hogyan elképzelni, megszabadítani a méheket az atkától, mielőtt az a kaptárba vagyis a családba érkezne ?
Az egyetlen alkalom, és hely a kaptárban ahol a méhek kivétel nélkül átmennek : ez hely, a bejárat a kaptárba. Nos akkor pontosan itt, általában a kaptár alatt, a belépőben kell olyan körülményeket kialakítani amelyek először is arra ösztökélik a kullancsot, hogy szálljon le a hordozója hátáról ! Ugyanakkor olyan körülmények közé kerüljenek a már ismert, és megszokott érett lárvaillat csábításnak bedőljenek, engedelmeskedjenek. Vagyis csapdába essenek mielőtt a méhcsaládba érkeznek.
Akkor hogyan kialakítani a kaptár alatt egy csapdázási teret, mielőtt az atka följutna a méhcsaládba ? Hogyan sikerülne megszabadulni az atkától a méhcsalád alatt erre a célra kialakított térségben ? Számos, nagyobbnál nagyobb előnyök származhatnának egy ilyen eljárás sikeréből !
Először is az atka megszabadulna az élősködőjétől mielőtt az a családba érkezne ! Ennél nagyobb előny kialakításához ezidáig alkalmazott eljárásokból, semmi remény. Ráadásul történik az ezúttal semmiféle szeres kezelés alkalmazásával ! Egyszerűen természetes csapdába ejteni, az atkát a kaptár alatti térben és ott, fogva tartani. Ezen tér kialakításán múlik egyrészt a siker tér. Másrészt egy olyan különleges « feromon » illatanyag használatán múlik a siker amelyet nagyon jól ismer, fölismer, amelyet nagyon is, keres az atka. Ezen különleges illat segítségével talál rá, arra az « érett », a felnőtt fiasítási , lárva amelyben szaporodni kíván. Oda belopakodva ugyanis, gond nélküli szaporodását biztosítani tudja. Teljes táplálkozási ellátás biztosítva a lárva testének szopogatásából, Ugyanakkor teljes és zavartalan az életbiztosítás a befedelezett védett sejtben !
A tervek szerint a kaptár alatti térségben egy állandó csapdázási eljárás működne az évad kedvező szakaszában. Az eljárás semmiben nem zavarná a méheket, mivel a térség független a keretein élő méhektől család térségétől. Egyetlen jelentéktelen hátrány csak annyi, hogy a térségen való áthatolás meghosszabbodik. De jelentéktelen idő veszteséget okoz a hazajáró méheknek. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy semmiféle kémiai szer, se gyógyszer nem kerül alkalmazásra, a térségben se !
Egy kisebb többlet magyarázat azoknak akik nem ismernék Dr Yves le Conte felfedezéseit ezen a téren.
A herelárvák 70 %-ban magasabb számban kerülnek alkalmazásra a varroa kullancs által. Márpedig, amikor a lárva felnőtt vagy megérett, akkor, és csakis akkor ömleszt magából közel 20 órán keresztül, egy olyan különleges illatot, Feromon illatot, amivel jelzi, hogy továbbra nincs szüksége táplálékra, és hogy egyben a jelzi : fedelezésre vár ! Márpedig minden bizonnyal a varroa is ismeri ezen illat jelentését. Valószínűleg innen a 70% -os varroa többlet a heresejtetekben ! (Honnan tudja, kitől, mitől mikor tanulta az atka az ilyen eljárást ?) Valójában ez a többlet (70%) alkalmazás abból adódik, hogy a herelárva teste sokkal nagyobb és súlyosabb többlet tartalma, innen a csábító illatanyag arányos nagysága vagyis nagyobb hatása. Márpedig a heresejtek, kullancsokat csábító nagyobb hatására számít a kaptáron kívül csapdázás esetében is ! Innen az az elképzelés, hogy a csalillat készítéséhez is inkább a heresejtek által kiárasztott csalillat az igazán hatásos. Meglehet ugyanis, hogy heresejtek által kiárasztott illat, vagyis ebben az esetben csalillat van valami különlegessége is. Legutóbb olvastam Szöcs Gábor írását (Méhész új. Január) amelyben pontosan ilyen megállapításokra jutott a herelárvák különleges illatával kapcsolatban. Amennyiben az is számításba jöhet a csalillat gyártásában akkor jó lenne azt is számításba venni ! A csapdázás kisebb nagyobb sikere múlhat ezen tényezőn.
Már mostan, amennyiben a « koronavírus » megengedi akkor tervbe vettem, maga a méhcsaládon kívüli, csapdázás leírását magyar nyelven is megfogalmazni. A szükséges magyarázó helyzetrajz már el is készítve ! De most már nemcsak, a magyar méhészek véleménye szerint a felvetett kérdések érdektelenek. Könnyű a dolgom, mert ez idáig, így igaz, magyar oldalon senki még csak véleményt se nyilvánított. Ennyire érdektelen lenne ilyen kérdések feszegetése Magyarországon ? Miközben Nottinghamból már bátorító érdeklődéseket nyilvánítottak. Igyekezni fogok jelentkezni a legújabb EU méhészeti kutató csoport figyelmét is felhívni .
Miközben sajnos a képességeim erősen csökkenőben minden irányban ! További bátorító lelkesedést kívánva

Józsi Bácsi

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.09 másodperc