Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Egy különleges méh-rajzási jelenség ?

Bencsik JózsefBencsik József

Egy különleges méh-rajzási jelenség ?
Valójában, a méhészeti évek során számos, különleges rajzási jelenséggel találkozhat a gyakorló méhész. Előfordulhatnak közöttük olyanok is, amelyek különös figyelmet érdemelnek. De nem csak, mert valójában gondolkodásra is késztetnek.
Egy alkalommal amikor már több mint 15 éves méhészeti gyakorlattal rendelkeztem, történt egy esetsorozat, amely még ma is izgatja képzelődéseimet, pedig történt az, több mint 12 évvel ezelőtt. Arra emlékszem tökéletesen, hogy az események közel egymáshoz hasonlóan szinte egyidőben játszódtak le ! Az esetek egyik fontos jellemzője abból állt, hogy abban az évben átélt rajzások, szinte mindegyike egyforma rendhagyó körülmények között játszódott le.
Abban az időben a méhesem egy elszigetelt, természetes területen elhelyezve, kisebb-nagyobb fák között, 25-30 kaptárral. A kaptárok előtt kisebb bokrok, hátrább kisebb fák, majd hátul, vagyis mögöttük nem kevés, 30 m magas különböző fajta fák uralkodtak a területen. Ideális körülmények, ideális dél-keleti tájolásban. Nem hiába telepedtem oda a kaptárjaimmal és maradtam ott már akkor, több mint 10 éve ! Amikor a bokrok kissé megnövekedtek, akkor időnként visszavágtam őket, ne zavarják a ki-bejáró méheket. De tettem úgy azért is, mert a rajzási idény alatt, szinte következetesen, ezekre a bokrokra telepedett le ideiglenesen a frissen kiszállt raj. Ily módon, létra használata nélkül, könnyen beszedhettem azokat ! Történtek így az esetek, általában a délelőtt folyamán. Majd, amikor nem fogtam be a rajt, akkor az, általában délután 5 óra tájt tovább költözködött. Nagy ritkán azonban a kiszállt raj, még másnap is ott maradhatott ! Majd amikor sikerült befognom, akkor rövidesen még a beszedett raj helyére, akár másnap is még visszaszállhatott néhány eltájolt méhecske, esetenként egy maroknyi mennyiségben. Másnap, harmadnap, azokat is egyesíteni lehetett a már betelepített rajhoz. Többször az is előfordult, hogy ugyanazon helyre ugyanazon ágra szállt meg egy másik raj !
No persze, előfordult nem is egyszer, hogy telefonon is kaptam értesüléseket az ismerősöktől, egy- egy kiszállt rajról. Azok pedig a legtöbb esetben olyan rajok lehettek, amelyeknek telephely kereső « megbízottjai » képtelenek voltak megfelelő letelepedési helyet találni. Ezek voltak az úgynevezett « kóbor » rajok. Ezek egyik helyről a másikra szálltak, no persze letelepedés nélkül míg végül is egy faág alatt, vagy egy eresz alatt fölfüggeszkedtek véglegesen. Több esetben olyanokat is jeleztek, amelyek háztető cserepei alá helyezkedtek. Így ez a gépkocsim karbantartásával foglalkozó megbízott garázsos is, ilyet jelzett, jó néhány évvel ez előtt, a műhelye fölött. Egyébként ő kérte, hogy nézzek utána, mert időnként a helységben is mutatkoztak, zümmögtek és a garázsos félt a szúrásoktól.
Klasszikus esetben, amikor egy méhraj elhagyja a kaptárt, a tagjai kaptár közelben « zengedeznek » egy kis darabig, majd leszállnak, fürtbe tömörülnek akkor, egy közeli faágon, ahonnan kis idővel a « megbízottak » által talált, keresett és kiválasztott, végleges helyre kiszállnak és ott berendezkednek. Hacsak nem egy magamfajta megszállott méhész be nem fogja azokat, mielőtt tovább vándorolnak Évtizedek alatt számos ilyen esetet tudnék említeni.
Ezúttal azonban egy különleges esetet szeretnék fölidézni. Évek óta rágódok, mi, hogyan, miért történhetett az így, és főleg, miért olyan különlegesen. Nem találtam se választ, se magyarázatot azóta se, a mai napig se ! Az eset különlegességét fokozza ma is az a tény is, hogy azóta is, ilyen, és hasonló eset nem fordult elő. Bevallom ez a helyzet ösztökél a leírására is.
Amikor is, egyszer kint vagyok a kaptárok mögött, és ömlik egy óriási raj ki egy kaptárból. Szinte egy sötét felhőt alkottak egy jó darabig a kaptárok előtti térség fölött. Tartott az mindaddig, míg a raj tagjai kijutottak a kaptárból. Majd fölfelé szálltak, de furcsa módon, tömegben maradtak. Azt vártam, hogy majd leszállnak, mint szokásos, a kaptárok előtti bokrokba, legalábbis a kisebb fák ágaira. De nem így történt, mert tovább emelkedtek. Kissé távolabb, alig 100 méterre, a kaptárok előtt több óriás, kibontakozott, hatalmas fák, meredeztek az égnek, legalább 25-30 méter magasra. Pontosan abba az irányba szállt az óriás raj is. De nem csak emelkedett, de egy fa tetejére letelepedtek ! A befogás természetesen több mint, nehéznek, lehetetlennek bizonyult.
Két nap múlva ismét a kaptáraim mögött ügyködtem, amikor egy újabb raj ömlött ki egy másik kaptárból. A raj kezdeti eljárása olyan volt, mint az előbbinek. Mint egy méhfelhő formálódott volna ismét a kaptársor előtti térségben. Nagy meglepetésemre, ez a raj is valahogy úgy járt el mint az előbbi, azzal a még nagyobb meglepetéssel, hogy ez raj le se telepedett, sehol a látókörben. Tovább szállt a magas fák fölött. No persze rögvest útra keltem, hogy megtaláljam hol telepedtek le. Szerettem volna legalább azt a szép rajt befogni. Már az sem volt könnyű dolog, hogy az erdő sűrűjében botorkáljak, faágakat elkerüljek, de hol szállhatott meg a szökevény ? Sajnálatomra sehol semmi eredmény, ha nem jelentős időveszteség. De néhány nap múltával ismét rajzásra, egy harmadikra került sor ! A kiszálláskor ismét hasonló tömegjelenség játszódott le, de ezúttal, távolabb, egy kisebb fára telepedtek le, amely ugyan szokatlanul távolra esett, szinte messze 100 méterre, a kaptársor előtt. De itt már sikerült a befogás is.
A több mint 10 éve történtekre nagyon jól visszaemlékszem pontosan azért, mert rendkívüli események voltak, így az emlékezetemben maradtak. Akkor a kora tavasz folyamán körbejártam a közeli vidéket. És történt az nem hiába ? A méhesemtől, alig 250 m-re ugyancsak egy igen magas óriásfa elérhetetlen tetején láttam szépen kiépített lépeket ! Hideg idő folytán, semmi mozgás ! Majd a tavasz beálltával, kíváncsiságból ismét arra jártam. A óriás fa már kezdett zőldelni, jó idő volt, de méheket nem láttam a kiépített lépek körül. A hideg , szeles, tél folyamán kihalt az a család
De maradtak a kérdések, hogyan, mi, miért és a gondolatok, hogyan történhettek ilyen esetek. És miért nem így, azóta se ? Persze, minden évben vártam, hogy hasonló eset előforduljon, de semmi. A méhesben minden úgy megy mint szokott ! Na jó, jó, de miért történt egy tavasz folyamán, csakis egy tavasz folyamán ilyen rendkívüli rajzás, mi több, csakis ilyen rendkívüli formában, és egyidőben három alkalommal? Szinte mintha eszét vesztették volna a rajok ! Mit csináltak, hogyan jártak el azok a « megbízott » egyedei akik a rajzás lebonyolítása a feladata ? Mit csináltak azok , hol voltak mások, akik a letelepedés helykeresésével, kiválasztásával voltak megbízva ?
Ma már annyit sikerült fölfedezni a méhek viselkedésében, hogy az értesülések legnagyobb részt rezgés közvetítések által terjednek. Lásd a fiam, Dr Bencsik Márton fizika-matematika egyetemi tanár Nottinghamban leközölt tudományos leírásait a rezgés mérések a kaptárban témában ! Így már az is elképzelhető, hogy bizonyos rezgés közvetítések a kaptárban valamilyen külső hatás folytán nagy mértékben megzavarodtak ? Legalább is a rezgés kapcsolatok nem működhettek hatásos módon a méhcsaládban ! Így történhetett meg, hogy a tavasszal, a messze kiszállt rajt, megtaláltam az óriásfa tetején, a közeli szomszédságban ! De miért nem szállt meg kaptár közelben, ellenkezőleg, inkább messze eltávolodott az első leszállására egy másik kiszállt raj ? Azt nem találtam meg akkor az egész környéken ! Nagyon is feltehető vagy inkább, bizonyára történhetett ezen különleges kirajzás rendkívüli rezgés értesülések hatására. Lehetséges lenne, hogy a közelben valaki olyan rezgéskeltést alkalmazott volna, nem szándékosan, és azok a rezgések megzavarták volna a méhek rezgés kapcsolatait ?
A Nottingham-i egyetemen, és a méhesemben is már kísérletek is folynak a rezgés hatások kimutatására a kaptárban. Érdekes hatás megfigyelések kilátásban. Ki tudná bizonyosnak mondani egy párbeszéd kialakulását a méh és a méhész között. Mikor jön el az idő, amikor már a méhész rezgés hullámokkal vezérli a méhek tevékenységét ?
Joseph.Bencsik@free.fr június 2020

Comments

Hozzászólások

#1 vargach
- 2020. June 17. 16:41:38
Az osztrák TV https://orf.at/stories/3169759/ oldalán írnak a kedves fiad sikeres publikációjáról. Nagyon érdekes és gratuláció.
Üdv.:Lajos

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.04 másodperc