Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Újabb, hatásosnak mutatkozó, atkamentesítő képzelődések, az atka-fésű körül ?

Bencsik József
Valójában, még csak elméletben léteznek ? De már azok között is lehet, érdekfeszítő, esetenként. De egy új módszer, a megvalósulás sikere esetén, az alkalmazása könnyen meggyőzheti a méhészeket, pontosan a hasznosságával!!! A hagyományos kaptáron semmi változás. Annál inkább további az « atka-fésűk » alkalmazásában ! Lásd már a korábbi írásaimban is!
Ezúttal képzelődjünk egy újabb «atka-fésű »megalkotásán, legyen az a hatásfok emelkedése mentén ! Kezdjük máris, azzal, hogy kaptárbejárat hosszában, az alsó szinten kapnak elhelyezést, egy úgynevezett ki-be, vagyis kétirányú « atka-fésű » sorozat alkalmazása! Vagyis olyan berendezésről esik szó amely egyben és ugyanakkor képes úgy a kifelé mint befelé * igyekvő méhek hátáról , lesodorni az atkát ; Ha nem is így, már az első alkalommal de az évad folyamán, a lesodródás nem egyszer de számtalanszor, megvalósul ! ! Legyen az kifelé akár befelé menet ! Miután történik az, két irányban, ki és be, úgy az atkamentesítés időszak is akár felére csökkenhet. Ugyanakkor ugyancsak megjegyzendő, hogy az eljáráshoz semmiféle szeres kellék vagy vegyszer, nem szükséges !
Az eljárás, végülis a kaptár bejáratán alkalmazott különleges kétirányú « atka-fésű » segítségével lesz végrehajtva ! Azok alapanyaga, olyan közönséges plasztik anyagból elképzelve amely eleve olyan sikamlós alapanyagból készült, amelyhez lehetetlen kapaszkodni az atkának. Egy másik különlegesség, már pedig abból adódott hogy ugyanazon a helyen két a berendezés egy és ugyanazon az alsó szinten, kizárólag a méhek kijáratán, kap helyet ! Miközben, ugyanakkor, egy időben, közvetlen felette, a bejárati szint, platform felszínén kapott helyet, egy második « atka-fésű » Természetesen, az új berendezés, nem más mint a kaptár ki-be járatának hosszabbítása. A kaptár eredeti bejárati nyíláson, mint szokásos, a homlokzaton kap elhelyezést. A nagy különbség abban áll, hogy a ki és bejárati « atka-fésű » sorozat közvetlen egymás fölött, emeletesen kapott elhelyezést !
Valójában erről a szintről indul, a kaptár ki-bejárata ?

Miközben a külső küldetésre rendelt bentlakó méhecske, máris megkeresi a kijáratot, ha addig korábban, még nem tette volna meg ! Munkába, küldetésbe indul, és máris keresi a kijárati folyosót, a kaptár kijárati oldalán, akkor, máris neki indul abba az irányba. Ezúttal már, a pontosan a « kifelé » a folyosóra ér, ahol az « atka-fésű » lefelé irànyuló fogai sorakoznak, éppen az atka lesodrására várnak. Végülis ezen fésű fogakra hárul a hátán lovagló atka lesodrása. Így az persze csakis az alsó kijárati « Atka-fésű » sorozaton !
Ezen eljárási folyamat azonban nem jár sikerrel minden alkalommal a folyosón. Minden atka nem hullik le a szita rácsra no meg nem biztos hogy tovább is így, vagyis a szitarács alá a ragacsba. Ilyen forgalmi folyamat azonban folyik, reggeltől estig, esetenként zsúfolásig amikor az időjárási feltételek kedvezőek ! Mi több, nem kell elfelejteni hogy ilyen hasonló feltételek uralkodnak úgy a befelé érkező méhecskékre, mint a kifelé igyekvőnek !

Az « atka-fésű » a kijárati folyosón, kifelé irányban, keresztül haladva, kissé távolabb, ( kb 35 mm) megérkezik a kifelé igyekvő méhecske, közvetlen az emeleti padlószint alá. Miközben áthalad az « atka-fésű » fogai alatt, akkor a lovagló atkák lesodrására megtörténik. Majd folyosó végén felszabadul, és szinte ösztönszerűen felmászik pontosan a felső, plató szintjére és innen már szabadon elindulhat ahová akar, betájolhatja magát, akár rögvest ! Valójában már a platón tartózkodik amikor is a betájolás megtörténik ! Végülis a plató felszíne lesz betájolva ! A lépés nagyon jól jön ki hiszen pontosan ezen a ponton egy kicsit hátrább lesz található kaptàr bejárata amelyre most még nincs szükség legalábbis addig míg a méhecske végre nem hajtotta a kívülre tervezett, programját. Így történhet meg hogy miután a plató felszíne már szinte önműködően betájolva, így ide fog érkezni visszafelé jövet is.
Pontosan, erre a szintre nyílik a felső, a bejárati « atka-fésű » sor is. Vagyis, ide, közvetlenül a bejárati padló szélére érkeznek, egymàs utàn, a kijàro méhek is. Történik az, miközben a folyosó másik végén, már az « atka-fésű » hatására lesodrodott a méhecske hátán, a lovagló atka. Ha nem így éppen most, akkor majd egy másik vagy, X alkalommal ! Valójában ezen az atkamentesítő, alól kiszabadult méhecske máris igyekszik betájolni magát a kijárási pontra, vagyis az érkezési plató szélére ! Tesz így teljesen feleslegesen mert a kijárati « atka-fésűs » fogai pontosan megakadályozzák a visszautat! Így oda már nem tud visszatérni !De erre padló felszínre érkezik minden befelé igyekvő méh is. Elvégre is az a pont, vagyis a bejárati plató szélén már a megérkezéskor be lett tájolva. De azon a ponton nem lehet bejutni, miután azt pontosan a kijárati « atka-fésű fogai teljesen megakadályozzák a behatolást! A hazaérkezett méhecske, akkor keresi a bejáratot. Mind hiába az be van zárva, az « atka-fésű » fogaival !A méhecske, akkor kénytelen keresni, szétnézni a környéken, miután nem sikerült hazatérni a már betájolt bejáráson ! Akkor fogja keresni hogyan behatolni, más ponton, vagyis, hogyan hazatérni ? Az érkezési platóra persze nyílik, egymás mellett számos, befelé, szabad « atka-fésű » amelyek első és fő feladata ugyancsak lesöpörni a hátáról az atkát. Ha nem sikerül a lesöprés elsőként, majd csak sikerülni fog egy az eljövendő számos nap folyamán végrehajtott lesöprés alkalmával !
így érkezik a « csalafintaság » a hazafelé igyekvő méhecske szeme, orra alá a bejárati « atka-fésű » nyitott tátongó bejárata , amelyből, vastagon áramlanak kifelé, a bent élő család életillat. De már, itt, közel a kaptár falához a bejáratnál is, « tátong » vagyis, bejáratra ingerel az « atka-fésű » emeleti bejáratának látványa ! Mi több, már kaptárból kiáramló ingerillatok, valódi csalillatok is innen áramlanak ki ! ! ! Mi sem kell több a platóra érkező bejárónak, bedőljön az ilyesféle hathatos csábításoknak és máris irányba veszi, egyenesen a kaptárba, befelé vezető útirányt.
Nos, ha így, akkor nem véletlen ha a kaptár bejáratra érkező méhek máris arra vannak ingerelve, hogy mielőbb behatoljanak, a kaptárba! Minden kijáró méhecske, valójában innen, erről a szintről indul a missziós útjára is, és persze pontosan oda van betájolva, és oda is érkezik, minden alkalommal ! Szerencsére semmi nehézség a kijáró méhek oldalán. Most már főleg azt kell megfigyelni : mi marad egy ilyen eljárásból valami érdemleges a méhecske emlékezőképessége amint kibújnak az alsó folyosó alól, közvetlenül a fejük fölött az emeleti plató szintjére. De a kifelé igyekvők, itt kerültek először a napvilágra, vagyis a bejárati platóra ! Itt már szükséges a betájolás és így került sor, először, az érkezési betájolás rögzítésére is ! No persze a nélkül, nincs, nem lehet, bejárat és azt már tudják a betájolt méhek is !

No persze ugyanezen felső platóra érkeznek, a hazafelé, a befelé igyekvők, mindegyike is. Miközben a plató alá érkezik, pontosan kijáraton kerülnek napvilágra. A kifelé igyekvők is onnan indulnak « munkába » vagyis távolodnak a platóról. Mielőtt útnak indulunk természetesen betájolják a kiindulási pontot, vagyis, legalábbis a leszállási plató felső peremét. Miután azonban magasabbra távolodva indulnak, vagyis elhagyják a felső platót, így ésszerűen felülről tájolják be a helyet. Visszafelé pedig, ugyan arra a platóra érkeznek, végülis ahonnan kiindultak. Az érkezési plató, amely a kaptár bejárat hosszában, történik, azt már mindenki betájolta amikor arra platóra érkezett. így az már csak azért is miután a kijárati « atka-fésű » lefelé álló fogai onnan indul. Szerencsére a kifelé igyekvők rögvest távolodnak a platóról miközben szükség szerint újra meg újra betájolhatják magukat, akár a távozás közben is! A betájolás történik tehát inkább felülről vagyis a plató fölött. Avagy így az már megtörténhetett régebben, természetesen. Igaz ugyan, hogy a beszállási pont nem pontosan ott található mint ahogyan az rögzítve lett a kiindulàskor de közel se onnan indul ki ahonnan az kezdődött. De a távlat különbség, az eltérés, annyira jelentéktelen hogy azt már szinte senki, észre se veszi. Nem véletlen hiszen a kijárat szegélye, és felső plató szinte egy és ugyanaz. Így bejáró méhek betájolása még, könnyebben, tisztábban világos.
Míg a bejáró méhek érkeznek platóra, pontosan a bejáró, nyitott « atka-fésűk nyitott szájja előtt Szinte akadály nélkül érkezhetnek, a bejáró nyíláson keresztül beáramló csalogató kaptár illatok hatására is? Minden esetre azok is élénken közrejátszanak a mozgalom sikeréhez. Végeredményben előbb utóbb mindenki itt fog bejárni, legyen, az már csak éppen azért is mert nincs más választás, nincs más bejárási pont ! No persze közel se biztos, hogy ilyen feltételi pontokkal tisztába legyen egy néhány miligramm súlyú méhecske ! Nemhiába ajánlanám csináljunk számosnál is számosabb kísérleteket megfigyeléseket legyen az szak, kizárólag ebben a kísérleti ágazatban ! ! ! Hogyan felbecsülni a méhek emlékezetbe rögzítésének fokát nagyságát, határát ? Hogyan kimutatni, milyen esetben az emlékezetbe rögzítés tarthat több, más esetben kevesebb ideig. A méhészeti gyakorlat szerint, akár két nap szükséges egy egy helyzet rögzítéséhez, és mennyi a törléséhez ?
Jelen esetben, a nehézség abból adódott, hogy a kijáró méhek minden egyes kijárás alkalmával emlékezetbe rögzítik a pillanatnyi helyzetet ! Hogyan rászoktatni a méheket arra hogy ne felejtsék rögzíteni az « atka-fésű »ből történő kiszállás helyèt és idejét ? Mert valójában nem ott lesz a bejárat ! Hacsak nem csalással, ámítással ?
El lehetne képzelni olyan méhcsaládokat amelyeknek megvalósítanák például, a kétirányú ki-be forgalom alkalmazását és azt visszahatás nélkül el is fogadják ? Legyen az ideiglenesen ? Hogyan megtanítani a méheket, kilépni a több tízezer éves szokásokból ? Minden bizonnyal lehetetlen elképzelni hiszen még a « humanoid » kétlábú emlősöknek se sikerült megszabadulni egyes, rossz és káros szokásoktól mint például, az egymás elleni háborútól, vagy akár a káros dohányzástól ?
Jelen esetben, már szinte hibátlanul működik kétirányú, a ki-be járt, az atkafésűk segítségével ! Lehet e ilyen szermentes atkamentesítő eljárástól, hatásosabb, gyorsabbat, találni az atkamentesítő között? Természetesen még hátra az eljárás pontosítása. Igaz ugyan, hogy jelen pillanatban még semmi biztosat nem lehet állítani, még akkor se azok, bizonyos megfigyeléseken alapulnak ! Innen a további kísérletek, megfigyelések szüksége !

Fennmarad a nagy kérdés : Vajon képesek lennének a néhány milligramm súlyú méhecskék kész akarva elfelejteni máris azt a kijárót amelyen keresztül elhagyták a saját családjukat, és amelyet, már az emlékezetbe rögzítettek ? Elképzelhető e hogy az ilyen méhécske, valóban képes azonnal megtanulni, emlékezetébe vésni, újabb értésüléseket,megsemmisíteni, törölni a régieket, az elavultakat? Hogyan megtanulni, az újabb és újabb értesüléseket ? Hogyan, mikor azokat elfelejteni, vagy, az elavultakat ? És hogyan nem elfelejteni az újonnan talált bejáratot ? Ugyanakkor valahány kiszálláskor újra meg újra, hibátlanul, igy eljárni, és az, hányszor lehetséges ?
Tegyük fel, hogy egy kaptárt most beállítunk, emeletes « atka-fésűs működésre ! A kaptáron belül semmi változtatás! Annál inkább, kívül, a ki-bejáratnál. A bejárati homlokzat teljes hosszában megváltozik, és egy újabb, « atka-fésűs bejárati « emeletes »berendezés kerül alkalmazásra a bejárat teljes hosszában .
Kezdetben minden bizonnyal egy kis türelem szükségesnek mutatkozik, az igazi beindulásig. Lehet az hosszabb akár több nap alatt, egy igazi beindulásig, a teljes működésig ! A méheknek persze először is meg kell szokni az atka fésűk kötelező ki és bejárási mivoltát, eljárását. Szerencsére , nincs választásuk ! Meglehet hogy máris működik az de még kisebb nagyok zavargások állhatnak elő, a bejáratokban ! De az is meglehet, hogy beindult a működés máris, és teljesen ?
Kezdetben, minden méhecske, aki először kap, valami külső megbízást a családban, akkor kiszáll a kötelező « atka-fésűs, úton ! Akkor, nincs választás, persze visszafelé se ! A nehézség csak abból adódik, amikor nem lehet visszatérni ugyanazon az úton ! Márpedig ez esetben minden, és minden esetben « atka-fésűs » esetben ilyen reménytelen helyzet állhat elő ! Mit, hogy tehet ilyenkor egy « atka-fésű » által kirekesztett méhegyed ? Nos hát így fog keresni a befelé lehetséges, utat, « atka-fésű » utat és előbb utóbb mégis találja !
Természetesen számtalan idevágó kérdés merülhet fel, hiszen még csak a kezdet kezdetén kullogunk ? Marad a kérdés : vajon érdekes és főleg jövedelmező lenne a kérdésekkel bővebben foglalkozni. A magam részéről ismételni szeretném, màris szàmos az érdeklődő, a hátam mögött, holott ez idáig ebben az ágazatban hivatalosan még nem hoztam nyilvánosságra semmit ! Természetesen, elsősorban a magyar vélemények továbbra is érdekelnek !!!

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.05 másodperc