Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


ATKAMENTES BIO KAPTÁR !

Bencsik JózsefATKAMENTES « BIO »KAPTÁR !

Történtek az atkamentesítő eljrások, ezúttal, a kaptáron kívül ! Szinte semmi zavar, semmi következmény, semmi hátrány kaptár életében. Nem véletlenül kapott « bio-kaptár »megnevezést az ajánlott berendezés !!!
Végülis, egyedül a méhész ügyködött, az előkészületekkel a kaptár körül elviselhető fáradságokkal ! Több mint érdemleges újra meg újra megjegyezni hogy az eljáráshoz semmi szer vegyszer se gyógyszer alkalmazására nem volt szükséges ! Egyedül az a phéromone csalillat került használatba, amelyet az érett, a méhlárva áraszt a sejtjéből jelezvén pontosan azt hogy már felnőtt de csakis akkor amikor már így ! Továbbra nincs szüksége táplálékra ! De szüksége van a sejtje befedelezésére, egyben nyugalomra !
Az ajánlott berendezés természetesen zavartalanul működhet az egész évad alatt. A méhész pedig ez idő alatt figyelheti a berendezés működését, majd az esetleges hiányokat kiegészítheti fölújíthatja. A beragadt atkák rendszeres megszámolásával, természetesen és pontosan megfigyelhetők a fejlemények, az atkafertőzés csökkenése ! Az eljárás egyszerű, kicsiny eszközei mint a ki-bejárati folyosók, szitarácsok előállítási gyártási költségeit csak egyszer kell a berendezést megszerzése alkalmával biztosítani ! Tekintettel az alkalmazott rendszer egyszerűségére maga a méhész is elvégezheti az elemek gyártását !
Valójában a « az atkamentes bio-kaptár » egy olyan szokatlanul egyszerű és garantáltan szermentes atkamentesítő berendezés amelynek megvalósításához, valójában nem szükséges semmiféle különleges szaktudás legfeljebb egy kis, ügyesség ! Szinte bárki kézügyes megvalósíthatja !
Valójában a méhészek, többsége az EU- ban a Dadant szerszámokkal, módszerrel dolgozik. De módszer lényege könnyen alkalmazható szinte bármelyik kaptártípusra : Lekapcsolható csalillat folyosók alkalmazása a bejáraton, azok alatt, egy közös kiemelhető csúsztató sikamlós szitarács, alatta csalillat +ragacs. No persze előfordulhatnak problémák a kaptár szerkezetének felépítése folytán, de itt már a kaptártípus formája lesz a meghatározó. Az illatkészítők szerint a « csalillat » gyártása nem okoz problémát. Valójában tehát semmi megvalósítási nehézség a láthatáron ! Egyes vállalkozó szellemű méhész akár a berendezés gyártására is gondolhat ! Elvégre is a « műkedvelő » méhész is vásárolhat magának akármilyen közönséges kaptárt, de lehet hogy van is neki üresen a raktáron, majd azt könnyen felszerelhető magának « atkamentes Bio-kaptár » nak , nem de ?
További felvilágosítások : egy most alakult EU-angol-francia-magyar méhészeti szakcsoportnál, is, elérhető lenne! Így az a bekapcsolódási elképzelések, ajánlkozások esetében is !
Újabb elképzelések szerint , semmi módosítás a Dadant, szabvány kaptáron belül, nem szükséges annak felújításához, vagyis, a « bio-kaptár » átalakításához! Annál inkább szükségesnek mutatkozik több újdonság a kaptáron kívül ! Hogyan kiegészíteni, átalakítani a közel 200 éves szabvány kaptárt egy legújabb, « biokaptár » nak nevezhető eszköznek ? Ideálisnak mutatkoznék azt valóban átalakítani amikor még miután az a kaptár még és valójában ma is jól működik, legalábbis nálam kifogástalanul közel 50 év óta !
Ellenben, haladjunk a korral és el kell ismerni, tele vagyunk különféle kórral, fertőzéssel a méhek oldalán is ! Márpedig amennyiben jól működő régóta kipróbált kaptárral már rendelkezünk akkor talán kár lenne arról végleg lemondani, újabbakat vásárolni nem de ? Avagy jobb szeretünk gyógyszerekkel kezelni a méhészeti bajokat, betegségeket ?
Így kerültem újabb gondolatok elé : kipróbálni a bevált kaptárjaimat felújítani ! Az általam 50 év óta használt Dadant típusú kaptárokra gondoltam. Valódi, kezünk által is kipróbált kaptártípusok ! Így az ezúttal is, jó lenne ugyanazokat a saját kaptárokat ezúttal is, atkamentesítésre is kihasználni ! Miért ne, de jó lenne megtalálni annak ésszerű formáját és persze ugyancsak ésszerű alkalmazását !
Például, újabb elképzelések szerint, a bejáratra akasztva, fel lehet függeszteni a méhcsalád részére, négy, egymás mellé helyezett közlekedő folyosót ! Legyenek azok egymás mellett, függesztve, különleges, 16- cm hosszú, 4 cm széles, vízszintes « alagút folyosók », amelyen keresztül, és biztosítva a méhek az összes különválasztott, egyirányú ki-be járása zajlik. Mindegyik folyosó felszerelve úgynevezett ki-be irányuló « atka-fésű » vel. Ez utóbbiak biztosítják ki vagy be irányuló fogak sorozatával az egyirányú forgalmat . Történik a választás ki vagy be írány, tehát már a folyosók bejáratánál! No lám, ezen külső folyosón zajlódhat le egy hatásos atkamentesítési módszer alkalmazása is! Előszöris az amennyiben a lesodort atka nem tud hová kapaszkodni ! Az atka fésűk elsődleges feladata ugyanis és pontosabban, az atka lesöprése, lenne, a méhecske testéről ! A hajlékony « atka fésű » fogai alatt úgy viselkednek mint a virágok szirmai amelyeket félre hajtogat a nap folyamán a méhecske csak azért, hogy a munkáját elvégezhesse. Így az, nap, mint nap, sok, sok, ténykedés ! Ily módon lesz lesodródva a lényeges kullancs is. A különbség csak annyi, hogy a nap folyamán számtalan alkalommal történhet atkalesodródás, követve ragacsba eséssel, mindaddig míg, élő atka fordul elő a kaptárban !
Ezekben a folyosókban rejlik valójában a méhész jóvoltából egy másik hatásos atkacsábítás . Így az a folyosó szitarács talapzata alá helyezett atkacsábító « csalillat » révén! De ezt a csalillatot is a csalafinta méhész helyezte a folyosó ràcsa alá, igy hát nem is tudja elkerülni azt az atka miután minden közlekedés a folyosón történik. No persze, miután lesodródott, be is ragadt véglegesen a folyosó ragacsos ajlzatába amikor átesett a sikamlós szitrácson !
Itt most érdemes megjegyezni, hogy az « atka-fésűk » alkalmazása nemcsak a forgalom irányának megválasztásában mérvadó de ugyanakkor az atka lesodrásában is, csábításában is beragasztásában is, beavatott! Míg a folyosók együttes fedele leemelhető, miután a szitarács padlózat is kiemelhető. No persze közel se biztos, hogy az atkák lesöprése következetesen megtörténik máris, az első, alkalommal. De jó idő esetén számtalan ki-be forgalom zajlódhat le , akár aznap! Mint megannyi alkalom az atka lesöprődésre ! De ez esetlegesen lehulhatott atka, ezen a folyosón is a padlózat sikamlós szita rácsára esik. De a sikamlósság folytán lehetetlen, megkapaszkodni. Így, tovább esik a méhész által ragacsozott kihúzható padlóra ! Véglegesen beragadva máris kiesett a további ténykedésekből! A plató kihuzásával pedig véglegesen eltávolítható ! Történhet az így pontosan a kaptár szabvány aljzatára helyezett ki-be húzható szitarács kereten is ! Annak méretei megfelel pontosan a folyosók alatt elhelyezett szitarács együttes méreteivel ! Lásd a mellékelt vázlatrajzon!
Jó Idő esetén a ki-be közlekedés elofordulhat akàr 100 szor is naponta ! És még hànyszor, az a teljes évad alatt ?Ily modon az évad végére apránként, lépésről lépésre, szinte teljesen megtisztulhat, a « bio »kaptár de nem csak az atkától ! Így lett, abból a berendezésből egy méhész -tervezett « atkamentes, bio-kaptár » !
Ugyanakkor a kaptár aljzatának közepére helyezve is ugyanazon de ki –be húzható állapotban ugyanazon méretű és felszerelésű szitarács van helyezve ! Ugyancsak sikamlós szitaráccsal burkolva működik az is már hagyományos módon, mukodhet azok megszakitás nélkül zavartalanul az atka csapdázására is! A kaptárból nem csak a véletlenül lehullott atka kerülhet abba, mivel a csalafinta méhész oda a szitarács alá a csalillatból is behelyezett egy adagot ! Nem hiába tesz így de azzal magához, csapdába csábítja az atkákat ! No persze a lecserélés művelet is elvégezhető, amikor is a csapda- folyosók lekapcsolva ! Akkor ez a kaptár aljzatára helyezett szabvány szitarács is kihúzható bejáraton keresztül, a bejáratra akasztott folyosók leemelésével.
Valójában az atkamentesítés pontosan a csapdafolyosok segítségével is tökéletesen működnek ! Azok megvalósulása folyamatos amikor is a klíma azt viszonyok lehetővé teszik, a működés, beindul !Történik ott sokkal fontosabb, lényegesebb esemény is a kis alagút folyosókon ! Azok padlózatán ugyancsak különleges szitarács, de az is több mint közönséges, ugyancsak sikamlós ! Legalábbis olyannyira, hogy az atka képtelen abba megkapaszkodni !
Valójában az atka ezen a szakaszon esetenként, még akár a hordozójába kapaszkodva is közlekedhet ! Történik az már ott, kizárólag egy irányban, folyosónként, ki, vagy be, pontosan az egy különleges « atka-csapda » segítségével ! Igen ám, de a 16 cm hosszú folyosó teljes hosszában már vastagon áradozik egy igazi csalillat, amit a méhész helyezett a szitarács alá! Az a csalillat pontosan olyan mint amit a fedelezésre váró méhlárva áraszt amikor a sejtje befedelezését várja! Egyben az illatozó méhecske lárva azt is jelzi hogy már felnőtt, nincs szüksége etetesre, se gondozókra, egyben kéri a sejtje fedelezését ! Ezeket a kedvező alkalmatos körülményeket az atka is, jól ismeri !!! de nemcsak, mert azt ki is használja !Persze nem tudni honnan, tudja, de így az ! ! !Nagyszerű zavartalan alkalom, rövid idő, alig néhány óra, az atkának oda belopakodni, a fedelezésre váró sejtbe és máris oda, abba sürgősen petézni ! Szerencsére a szolgáltatók lecserélése is már megtörtént, Pillanatnyilag szinte senki nincs szolgálatban, de még etetők se ! Nagyszerű zavartalan alkalom az atka petézésének ! Tudja azt az atka is , de honnan, kimondta neki ? Én is onnan amikor kb 10 évvel ezelőtt történt megfigyelések nyilvánosságra kerültek !
Minden esetre, a 16 cm hosszú folyosó alagúton, a hordozóján utazva könnyű volt az atkának észrevenni a szitarács alatt a méhész által elhelyezett csalillat áramlását. Máris leszáll a hordozójáról már csak azért is hogy hamarabb megtalálja a csalillat forrását, a csalillatot árasztó lárva sejtet ! Oda és csakis ott lehet petézni az atkának, a fedelezésre várakozó sejtbe ! Éppen ezért a petézni kivánó atkának, meg kell találnia, mielőbb azt a pontot ahonnan érkeznek a lárva által árasztott tévedhetetlen időzített illatjelek !
De nem de lehetnek azon illatok akár a méhész által szolgáltatott csalillatok amelyeket akár mesterségesen állította volna elő maga a méhész ? Mi több oda helyezte azt, ahol éppen vesztére irányítja a petézni kívánó atkát ! A ki-be járati folyosók talpazati szitarácsra ! Az pedig már eleve rendkívül sikamlósak készült a méhész kezdeményezésére ! Az így és olyannyira, hogy az atkának abba kapaszkodni lehetetlen. Ilyenkor máris átesik egyenesen a sikamlós szita rácsán, ahol beragad, a méhész által előkészített ragacsba. Mint ahogyan a korábbiakban már emlegetett, a méhész a csalillatjával győzött ? Helyesebben nem az , övével, hanem azzal a csalillattal amivel a méhek lárvái jelezték hogy ők már felnőttek, az atkának is jelezve, nem de?
Történtek ezen események a (Dadant)kaptáron kívül, a kaptár bejáratára függesztett folyosókon ! Szinte semmi zavar, semmi következmény, semmi hátrány, semmi változás kaptár belső életében. Nem véletlenül kaphat « bio-kaptàr »megnevezést !
Végülis, egyedul a méhész ügyködött, az előkészületekkel a kaptár körül elviselhető fáradságokkal, így a folyosókon! A több mint érdemleges újra meg újra megjegyezni hogy az eljáráshoz semmi szer, alkalmazása nem volt szükséges ! Egyedül az a phéromone illat került használatba amelyet az érett, a méhlárva áraszt a sejtjéből jelezvén pontosan azt hogy ő már felnőtt de csakis akkor amikor már felnött, továbbra sincs szüksége táplálékra ! De szüksége van a sejtje befedelezésére, egyben nyugalomra !
A berendezés természetesen zavartalanul működhet az egész évad alatt. A méhész pedig ez idő alatt figyelheti a berendezés működését, majd az esetleges hiányokat kiegészítheti fölujíthatja. A beragadt atkák rendszeres megszámolásával, természetesen és pontosan megfigyelhetők a fejlemények, az atkafertőzés csökkenése ! Az eljárás egyszerű eszközei mint a ki-bejárati folyosók, szitarácsok előllítási gyártási költségeit csak egyszer kell a berendezést megszerzése alkalmával biztosítani ! Tekintettel az alkalmazott rendszer egyszerűségre maga a méhész is elvégezheti az elemek gyártását !
Valójában a « az atkamentes bio-kaptár » egy olyan szokatlanul egyszerű és garantáltan szermentes atkamentesítő berendezés amelynek megvalosításához, valójában nem szükséges semmiféle különleges szaktudàs legfeljebb egy kis, ügyesség ! Szinte bárki kézügyes megvalósíthatja !
Valojában a méhészek, többsége az EU -ban a Dadant kaptárokkal, módszerrel dolgozik. De a módszer lényege könnyen alkalmazható szinte bármelyik kaptártipusra : Lekapcsolható csalillat folyosók alkalmazása a bejáraton, azok alatt, egy közös kiemelhető csúsztató sikamlós szitarács, alatta csalillat +ragacs. No persze előfordulhatnak problémák a kaptár szerkezetének felépítése folytán, de itt már a kaptártípus formája lesz a meghatározó. Az illatkészítő szerint a « csalillat » gyártása nem okoz problémát. Valójában tehát semmi különös megvalosítási nehézség a láthatáron ! Egyes vállalkozó szellemű méhész akár a berendezés gyártására is gondolhat ! Elvégre is az « amatőr » méhész is vásárolhat magának akármilyen közönséges kaptárt, de lehet, hogy van is neki üresen majd azt könnyen felszerelhető magának « atkamentes Bio-kaptár » nak , nem de ? Elegendő lenne a kaptár külső bejáratára erősithető atkacsapdát készíteni, azt működtetni !
További felvilágositások : egy most alakult EU-angol-francia-magyar méhészeti szakcsoportnál, is, elérhető lesz ! Így az a bekapcsolódási elképzelések, ajánlkozások esetében is ! Fogjunk össze, szervezkedjünk, legyünk hatásosak ! ! ! Tisztuljunk meg az atkától de csalillatok alkalmazásával de miért ne szerek, gyógyszerek nélkül ?
Bencsik József Lyon április 2021


Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.07 másodperc